• 14.05.25, 08:30

Sander Danil: tollisõja majanduskahjud ei jää tulemata

Isegi kui USA ja Hiina jõuavad lähikuudel kaubanduses pikaajalisele kokkuleppele, ei jää tollisõja negatiivsed mõjud tulemata. Šoki tegelik mõju majandusele selgub aga tõenäoliselt alles mitme kuu pärast, kirjutab SEB privaatpanganduse strateeg Sander Danil.
“Selge on see, et vähemasti ajutiselt tariifišokk USAs majandusaktiivsust langetab ning arvatavasti on Ühendriigid ise tollisõja suurimate kaotajate seas,” kirjutab SEB privaatpanganduse strateeg Sander Danil.
  • “Selge on see, et vähemasti ajutiselt tariifišokk USAs majandusaktiivsust langetab ning arvatavasti on Ühendriigid ise tollisõja suurimate kaotajate seas,” kirjutab SEB privaatpanganduse strateeg Sander Danil.
  • Foto: Andras Kralla
Erakordse turbulentsi järel on üleilmsed aktsiaturud praeguseks juba ületamas aprilli alguse hinnataset. USA käivitatud globaalne kaubandussõda eskaleerus aprilli esimesel nädalal, mil president Donald Trump teatas suurtest tollidest, viies turud vabalangusse. Vaid mõni päev hiljem pani ta suurema osa uutest tollidest pausile, avades ukse läbirääkimisteks. Selle tulemusel esialgne paanika taandus ja turud asusid hoogsalt taastuma.
Rahustavad poliitilised signaalid Ühendriikidest võivad lähiajal riskivalmidust veelgi suurendada, kuid üleilmsele majandusele on tollisõda juba põhjustanud omajagu kahju. Tõenäoliselt kulub veel mitu kuud, enne kui selgub, kas USA-l õnnestub majanduslangust vältida.
Aprill läheb ajalukku
Möödunud kuu tegid erakordseks turgude järsud liikumised mõlemas suunas. Pärast seda, kui Trump oli kuulutanud välja kõrged imporditollid, milliseid pole USAs nähtud alates eelmise sajandi algusest, tabas üleilmseid turge paaniline müügilaine.
S&P 500 aktsiaindeks kukkus paari päevaga üle 10%, olles veebruari keskel saavutatud tipptasemest langenud ligi 19%. See tähendab, et indeks jõudis nn karuturu piirile, milleks tavapäraselt loetakse üle 20% suurust langust. Mitmed teised USA indeksid – näiteks tehnoloogiafirmadest pungil Nasdaq 100 – jõudsidki juba karuturule.
Selleks ajaks olid märgid usalduskriisist USA poliitika suhtes kandunud üle ka võlakirja- ja valuutaturgudele, mis väljendus Ühendriikide riigivõlakirjade tootluse kasvus ning dollari nõrgenemises.
Märkimisväärne turbulents võlakirjaturul võis olla mõjuv põhjus, miks Trumpi meeskond pani riigipõhised tariifid pausile ja andis võimaluse läbirääkimisteks. See uudis tõi turule tohutu kergenduse, S&P 500 indeks hüppas 9. aprillil koguni 9,5%. Sarnast ühepäevast tõusu on selle indeksi puhul nähtud börsi ajaloos varem vaid mõned korrad.
USA ja Hiina madin
Kuigi Trump kehtestas ulatuslikud tollimaksud kõigile kaubanduspartneritele, on uus poliitika eelkõige suunatud Hiina ohjeldamisele. Kaks suurriiki võitlevad nii majandusliku, tehnoloogilise kui ka sõjalise ülemvõimu pärast. Trumpi ärritab Hiina osakaalu kasv rahvusvahelises kaubanduses ja edu tehnoloogia arengus.

Seotud lood

Uudised
  • 12.05.25, 10:30
Kaupade eksport kasvas märtsis jõuliselt
Märtsis suurenes kaupade eksport 17% ja import 13%, Eesti päritolu kaupade osatähtsus ekspordis kahanes 3 protsendipunkti võrra, teatas statistikaamet.
Uudised
  • 07.05.25, 09:00
Eesti ettevõtete eksport Saksamaale kogub hoogu
Eesti ettevõtjad laiendavad tegevust Saksamaal, mida toetab ka äridelegatsiooni Saksimaa liiduvabariigi külastus. Sinna kerkib ka Skeleton Technologiesi uus tehas – suurim tööstusinvesteering, mille Eesti ettevõte on seni Saksamaale teinud.
Arvamused
  • 04.04.25, 08:30
Logistikafirma ekspert: Trumpi uued tariifid mõjutavad absoluutselt iga ettevõtet
„Logistika ja äri on muutumas viisil, mida me pole kunagi varem näinud“
Maailm on niivõrd globaliseerunud, et kõik saavad Trumpi tollitariife tunda. Ettevõtete juhtkonnad peavad maha istuma ja mõtlema, kuidas edasi, ainus viis sellistel aegadel särada on kiirelt kohaneda, kirjutab Balti Logistika operatsioonide juht Greete Orgusaar.
Arvamused
  • 03.04.25, 15:04
Strateeg: USA tariifidel saavad olema globaalsed mõjud
Pärast eilseid uudiseid USA tariifide teemal on selge vaid üks asi – midagi head need lähiajal ei tähenda ning kaubandusmöll ei pruugi olla veel kaugeltki läbi. Kehtestatud tariifid on vallandanud keerulise diplomaatilise ja majandusliku vastasseisu, millel on globaalsed mõjud, kirjutab SEB privaatpanganduse strateeg Sander Danil.
  • ST
Sisuturundus
  • 19.05.25, 14:27
Liikluskindlustus töömasinatele: muudetud seadus nõuab ettevõtetelt suuremat tähelepanu
Alates 1. detsembrist 2024 hakkasid kehtima liikluskindlustuse seaduse muudatused, mis laiendasid kindlustuskohustust paljudele töömasinatele. Nüüd peab ettevõte arvestama, et isegi registreerimata tõstuk või murutraktor võib vajada liikluskindlustust – sõltuvalt tema tehnilistest omadustest ja kasutusviisist.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Logistikauudised esilehele
    OSZAR »